Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, můžete ještě před koncem roku využít možnost sjednání hypotečního úvěru s nižšími úroky. Během letošního roku totiž dochází k poklesu úrokových sazeb a hypotéku tak momentálně získáte s výrazně nižšími úroky, než tomu bylo na začátku roku.

Vývoj úrokové sazby 4Q/2019

V lednu 2019 byla obvyklá výše úrokových sazeb 3 %. V létě jsme zaznamenali propad úrokových sazeb, které klesly v období červen–srpen na 2,76 %, resp. na 2,61 %. Úroky zlevnily téměř všechny banky a pro klienta výhodnější úrokové sazby začaly nabízet například Air Bank, Moneta Money Bank, Fio banka, Česká spořitelna, Equa bank, Wüstenrot, Komerční banka, Hypoteční banka, banka Creditas či Sberbank. K dalšímu prudkému zlevnění hypoték došlo v září, kdy úrokové sazby během měsíce klesly o 0,14 procentního bodu a rázem byly o 0,5 % nižší než na začátku roku. V porovnání s loňským zdražováním hypoték se jedná pro klienty o příznivou zprávu.

Analytici předpokládají, že tento trend bude i nadále pokračovat a v prosinci se dočkáme úrokových sazeb okolo 2,2 % p.a. Za této situace se vyplatí uvažovat o sjednání hypotečního úvěru ještě před koncem roku.

Uvažujete o refinancování hypotéky?

Aktuálních nízkých úrokových sazeb můžete využít i v případě, že již hypoteční úvěr splácíte a blíží se vám konec fixačního období. Refinancovat hypotéku totiž můžete až dva roky před koncem fixace a zajistíte si tak výhodný úrok i v případě, že by úrokové sazby později opět stouply. Řada klientů se refinancování hypotéky obává a nechtějí se pouštět do vyjednávání s bankami. Raději přijmou nabízenou úrokovou sazbu u své stávající banky, i když by bylo možné získat lepší nabídky. Jako finanční poradce vám v tomto případě rád pomůžu, vše s bankami vyjednám za vás a zajistím pro vás nejvýhodnější úrokovou sazbu.

Vklad do katastru nemovitostí podraží

Zájemcům o koupi nemovitosti nahrává letos do rukou i fakt, že od ledna 2020 se má podle vládního návrhu navýšit poplatek za vklad do katastru nemovitostí ze současných 1 000 Kč na 2 000 Kč.

Chcete se poradit o sjednání hypotečního úvěru, o refinancování hypotéky nebo o možnostech investování do nemovitostí? Kontaktujte mě.