Čas jsou peníze

Necháváte své peníze ležet ladem na běžném účtu, protože si netroufáte do investování?

Děláte chybu. Na běžném účtu byste si měli nechávat jen tolik peněz, kolik potřebujete k nezbytným měsíčním výdajům. Všechny přebytky je vhodné přesouvat do jiných finančních produktů. Přesto mají Češi na běžných účtech zbytečně přes bilion korun.

Na běžném účtu totiž peníze nejrychleji ztrácejí svou hodnotu, protože zde momentálně nejsou nijak úročeny a nejvíce jsou požírány inflací. Inflace je růst průměrné úrovně cen zboží a služeb během určitého časového období. Jednoduše řečeno jako znehodnocení peněz.  Aktuální míra inflace v ČR je dle Českého statistického úřadu 2,7 %.

Nejjednodušším způsobem, jak své peníze alespoň částečně zhodnocovat, je využívat spořících účtů a termínovaných vkladů. Podívejme se, čím se liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Spořicí účet je vhodný, pokud chcete mít peníze kdykoliv k dispozici a nulové riziko. Nevýhodou je nízký úrok. Pouze banky Creditas a Moneta nyní nabízí úrok okolo 2 % p.a. U řady bank získáte úrok v rozmezí 1-2 % p.a. (Expobank, Hello bank, Sberbank, Trinity bank, Air bank, Equa bank), u velkých bankovních domů čekejte jen velmi malé úroky, například u Komerční banky 0,3 % p.a., u České spořitelny 0,2 % p.a. U některých bank získáte vyšší úrok jen po splnění určitých podmínek.

Termínované vklady nabízí většinou o něco výhodnější úroky. Velkou nevýhodou ale je to, že peníze na nich musí zůstat po určitou stanovenou dobu a při předčasném výběru zaplatíte sankční poplatek. Navíc bývá stanoven minimální vklad. Často je také výhodný úrok vázán na delší dobu trvání vkladu, alespoň 3-5 let. Pokud ovšem víte, že peníze v nejbližších letech potřebovat nebudete, zhodnotí se vám lépe. Například banka Creditas nabízí úrok až 3,10 % p.a., J&T banka 2,70 % p.a., Expobank 2 % p.a.

Shrnutí:

Na spořícím účtu doporučuji vytvořit finanční rezervu ve výši šesti měsíčních příjmů. Zbytek peněz je vhodné spořit a investovat.

Pokud si nejste jistí, který produkt by byl pro vás nejlepší, rád vám poradím s výběrem. Kontaktujte mě.