Čeká vás letos refinancování hypotéky? Nejste v tom sami. V letošním roce bude končit fixační období u tisíce hypotečních úvěrů. V roce 2015 začal hypoteční boom díky výraznému zlevnění hypoték a vstřícnému přístupu bank vůči klientům. Na hypoteční úvěr náhle dosáhli i žadatelé, pro které byl v předchozích letech nedostupný. Banky poskytly okolo sto tisíc hypotečních úvěrů. A nejčastěji zvoleným fixačním obdobím bylo právě pět let.

Co znamená refinancování hypotéky

Co si vlastně máme představit pod pojmem refinancování hypotéky? Jednoduše řečeno jde o splacení vašeho stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, výhodnějším, získaným u jiné banky. Můžete samozřejmě i nadále pokračovat ve splácení svého původního úvěru a akceptovat novou výši úroků a ostatní podmínky nabízené vaší bankou. Mnohdy se ale vyplatí poohlédnout se jinde a získat pro další roky podmínky lepší a hypotéku levnější.

Jak dlouhé fixační období zvolit?

V dnešní době vzrůstají i požadavky na delší fixační období a u většiny bank je možné sjednat fixaci na 8 nebo 10 let. Některé banky nabízí i fixaci 15 let, i když v tomto případě je nabídka omezená. Delší fixační období je výhodné pro klienty, kteří nechtějí v následujících letech na splácení úvěru nic měnit a vyhovuje jim úroková sazba. Mohou si pak splátku lépe začlenit do svých finančních plánů. Delší fixační období je výhodné i tehdy, pokud se očekává výrazné zvednutí úrokových sazeb.

Refinancování neodkládejte

Pokud pro vás bude refinancování letos aktuální, na nic nečekejte a začněte se o nové podmínky zajímat hned. Nevyplatí se nechávat tuto záležitost na poslední chvíli, protože by se vám mohlo stát, že si nestihnete vyřídit nový úvěr včas. Výhodnější úrokovou sazbu si můžete dokonce rezervovat i v předstihu, banky nabízí možnost zafixovat si hypotéku až 24 měsíců před ukončením vašeho stávajícího fixačního období.

Zajímáte se o možnost refinancování? Potřebujete se poradit, jestli je pro vás refinancování výhodné? Kontaktujte mě.