ČNB zmírnila pravidla pro poskytování hypoték

Pokud plánujete zažádat o hypoteční úvěr, mám pro vás v současné záplavě špatných zpráv jednu dobrou. Česká národní banka zareagovala na pandemii koronaviru a zmírnila některá doporučení pro poskytování hypoték. Jedná se o významný krok, a jelikož doporučeními ČNB se banky řídí, budou aktuální pro všechny zájemce o hypoteční úvěr. Nová doporučení vstoupila v platnost 1. 4. 2020.

 

Co se změnilo?
  • LTV (Loan to Value) se zvyšuje z 80 % na 90 % – jedná se o poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti, resp. k odhadu stanovenému expertem. Doby, kdy nebyl problém získat stoprocentní hypotéku jsou sice dávno pryč. Nyní vám však bude stačit mít našetřeno pouze 10 % hodnoty vaší vysněné nemovitosti místo donedávna potřebných 20 %.
  • DSTI (Debt Service to Income) se zvyšuje ze současných 45 % na 50 %. Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi celkovou výší vašich splátek a vaším čistým příjmem. Jednoduše řečeno nám DSTI ukazuje, kolik procent z našeho příjmu smí „padnout“ na splátku hypotéky a kolik nám musí zůstat na další potřeby.
  • DTI (Debt to Income) banky nově nemusí vůbec posuzovat – DTI patřil k dalším důležitým ukazatelům, podle kterých banky posuzovali, zda žadateli o úvěr na bydlení vyhovět. Vyjadřuje poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.

 

Co z toho plyne pro vás?

Šance na získání hypotečního úvěru se značně zvýšily! Zejména změna ukazatele LTV může pomoct mnoha klientům. Ačkoliv se vám to nemusí na první pohled zdát, ukážu vám, že se může jednat o nezanedbatelnou částku v řádu stovek tisíc korun.

 

Proč k uvolnění podmínek došlo?

Panovaly obavy, že nyní platná pravidla by mohla být při očekávané vyšší nezaměstnanosti a nižším výdělkům příliš přísná a znemožnila by žadatelům úvěr získat. Tím by došlo k zablokování hypotečního trhu a vznikl by problém s dostupností nemovitostí. Pojďme se podívat, jestli uvolnění podmínek pomůže i vám k vysněnému bydlení!

 

Zaujaly vás tyto informace? Chcete se poradit ohledně hypotečního úvěru? Kontaktujte mě a probereme společně vaši situaci.