Letošní rok mnozí z nás vyhlíží s obavami z rostoucích cen napříč trhem. Dramatické zdražování energií, vysoká míra inflace a rychlé zvyšování úrokových sazeb u hypoték, to vše na nás působí poněkud depresivně. Pokud vás v následujícím roce čeká refinancování hypotéky, pak se možná obáváte, jak to zvládnete a zda se vám navýší měsíční splátka nad vaše možnosti. Levnější elektřinu vám bohužel nezajistím, ale ušetřit vám nějaké peníze na splátce hypotéky dokážu.

Úrokové sazby stále stoupají

Letos čeká refinancování hypotéky řadu klientů, kteří před pěti lety využili levných hypoték. Pravděpodobně máte nyní úrokovou sazbu okolo 2 % p.a., jenže současná realita je mnohem méně příjemná. Nyní mají hypoteční úvěry úrokovou sazbu minimálně 5 % p.a. A už teď je téměř jisté, že ČNB bude dále zvyšovat základní úrokovou sazbu a banky rychle zareagují. Dokud se nezastaví růst inflace, nebudou se ani snižovat úrokové sazby. Očekává se, že už na konci druhého čtvrtletí tohoto roku vyskočí úrokové sazby k 6 % p.a.

Jak to ovlivní moje splátky

Růst úrokové sazby si nejlépe představíme na modelové situaci. Pokud máte zůstatek úvěru 4 mil. Kč, tak při aktuální úrokové sazbě 5,09 % p.a. bude vaše měsíční splátka při splatnosti 20 let 26 597 Kč. Ovšem pokud bude úroková sazba zanedlouho 6,09 % p.a., tak ve stejném případě vychází měsíční splátka na 28 865 Kč. To už máme rozdíl 2 268 Kč měsíčně a při fixaci na 5 let mluvíme o 136 080 Kč. Pro téměř sto čtyřicet tisíc jistě najdete i lepší využití, nemám pravdu?

Refinancování neodkládejte

Je zřejmé, že není na co čekat a pokud se vás refinancování týká, neodkládejte ho. Refinancovat hypoteční úvěr je také možné již tři roky před koncem fixace. Jestli vás tento neoblíbený úkon čeká například v příštím roce a bojíte se, jak se situace vyvine, můžeme se na refinancování podívat už teď. Rád vám pomůžu zajistit vše potřebné a díky mé dlouhodobé spolupráci s bankami vám vyjednám nejvýhodnější možný úrok. A zrovna si můžeme popovídat i o tom, co by se s vašimi ušetřenými penězi dalo udělat.

Refinancujme spolu, kontaktujte mě kdykoliv.