Hypotéka 2023: Od července na ni dosáhne více lidí. Jste mezi nimi?

Jak získat hypotéku? Nová opatřeními od ČNB otevírají příležitost pro větší množství lidí splnit si sen o vlastním bydlení právě teď. Odhalte strategii, která vám umožní získat nejvýhodnější hypoteční úvěr a vydejte se na cestu k pohodovému bydlení ještě letos!

Změny na trhu s nemovitostmi

Nemovitostní a hypoteční trh v České republice se neustále mění a v roce 2023 tomu není jinak. Úrokové sazby vyhlášené ČNB jsou již rok na zvýšené úrovni 7 % a ekonomové předpovídají, že letos a pravděpodobně ani v první polovině příštího roku, nebudou klesat. Vysoké sazby zdražují půjčování peněz, a to má výrazný dopad na trh s bydlením, který proto ochladl. 

Se sníženým zájmem o hypotéky klesá v této době zájem o koupi nemovitostí, proto postupně klesá i jejich cena. Cenový pokles, nebo v některých lokalitách minimálně stagnace, může být zajímavou příležitostí pro výhodný nákup i přes zvýšené sazby. Nyní totiž nabízí více lidí nemovitosti k prodeji, než je zájemců o koupi. Proto se kupující nacházejí ve výhodnější pozici a mají prostor vyjednávat s prodávajícím o slevě z oficiální inzertní ceny. Oproti letům minulý se tak situace obrátila. Prodejní cena nemovitosti se díky velké poptávce zvyšovala, dnes je situace opačná a vyjednání slevy je běžné.

To také prodávajícím doporučuji udělat a mohu jim pomoci s výběrem vhodné strategie.

Nižší úroková sazba hypotéky

Jedna věc je vyjednávání s prodávajícím, ale jak vyřešit vysokou splátku v bance? I s bankou se dá vyjednávat, což je moje běžná poradenská praxe. V minulosti se mi běžně dařilo klientům snížit úrokovou sazbu i v době fixace (smluvním období, během kterého se úroková sazba běžně nemění). I díky tomu může dávat smysl nyní koupit nemovitost ve slevě, rok nebo dva počkat na snížení sazeb a poté jednat s bankou o snížení sazby, s čímž vám mohu pomoci.

 

Od července dosáhne na hypotéku více lidí

Existují ale i další faktory, které v roce 2023 ovlivňují trh financování bydlení. Už od letošního července ČNB výrazně sníží parametr DSTI (Debt Service To Income), který nastavuje maximální měsíční splátku dluhu, vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele. Tak dosáhnou na hypotéku i žadatelé s měsíčním příjmem nižším zhruba o čtvrtinu, než tomu bylo doposud.

Dám vám příklad:

Na sedmi milionovou hypoteční půjčku se sazbou 5,89 % musel mít žadatel čistý měsíční příjem 74 000 Kč. Po červenci 2023 bude banka vyžadovat příjem jen 55 000 Kč.

 

S tímto snížením dosáhne na hypoteční úvěr podstatně více lidí, kteří tak budou moci získat své vysněné bydlení. Ceny nemovitostí, které klesají jen pomalu to sice příliš neovlivní. Stále však platí, že výrazně vyšší šanci pro získání nejlevnějšího úvěru získáte, pokud spolupracuje se zkušeným a kvalitním finančním poradcem, který má přístup k lepším cenám, než banka standardně nabízí běžným žadatelům.

Pokud byste chtěli koupit bydlení v letošním nebo příštím roce, můžete mě kontaktovat. Rád vám pomůžu stejně jako jsem už od roku 2012 pomohl k vlastnímu bydlení mnoha dalším klientům. Sjednejte si nezávaznou schůzku, kde probereme vaše možnosti.

Chci si rezervovat nezávaznou schůzku