Jak refinancovat hypotéku

Přemýšlíte, zda je vhodná doba k refinancování hypotéky? Nejste si jistí, jestli je refinancování pro vás správná volba? Podívejme se na aktuální informace týkající se refinancování hypoték.

Mnoho lidí se refinancování obává a děsí je další administrativní náležitosti. Přitom proces refinancování hypotéky nemusí být nijak náročný (dnes lze hypotéku refinancovat i online) a můžete díky němu ušetřit třeba deset tisíc korun ročně, pro které jistě najdete příjemnější využití.

 

Kolik při refinancování zaplatím

Nejvýhodnější je refinancovat v době, kdy vám končí stávající fixace. Při refinancování vlastně splatíte celou svou hypotéku a převedete si ji k jiné bance, proto vás bude zajímat, kdy můžete hypotéku předčasně splatit. Učinit tak můžete k datu konce fixace bez jakýchkoliv poplatků. Je jen zapotřebí oznámit bance svůj úmysl alespoň 30 dnů před ukončením fixace.

Pokud chcete celou hypotéku splatit mimo období konce fixace, musíte počítat s poplatkem, který si banka naúčtuje na vynaložené náklady. Výše poplatku se u různých bank liší, takže je třeba vycházet z konkrétní situace, ale i tak se může refinancování vyplatit.

 

Jaké jsou aktuální úrokové sazby?

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů od dubna 2020 stále klesá. V současnosti je možné získat hypotéku s úrokem 1,78 % p. a. (bez nutnosti pojištění) s fixací 7 let!

 

Co když mi fixace ještě nekončí, ale chci využít výhodnou úrokovou sazbu?

Sledovat úrokové sazby se vyplatí, i když vám bude fixační období končit až za pár měsíců. Jakmile bude sazba výhodná, můžete si ji „zarezervovat“. Jednoduše si vyřídíte refinancování dříve, čímž si zajistíte výhodnější úrokovou sazbu a po skončení vaší stávající fixace již přecházíte k nové bance. Tím, že se vše vyřídí v předstihu, je i samotné refinancování jednodušší.

Není problém refinancovat rok či dva předem, v současnosti se ale již objevuje možnost refinancovat až tři roky před vypršením fixace.

Proč refinancovat?

Primárně jde o snížení úrokové sazby a splátky. Nezapomínejme, úrok není vše! Velkou výhodou je možnost úpravy splatnosti hypotéky, konsolidace jiných závazků (mám vše v jedné splátce), nebo navýšení úvěru (rekonstrukce, opravy, úpravy).

Pokud vás informace zaujaly a chcete probrat, jaké máte možnosti při refinancování hypotéky, kontaktujte mě. Vše vám vysvětlím a pomůžu vyřídit.