Důležité pojmy, které je dobré znát, když si plánujete pořídit hypotéku.

Plánujete koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti pomocí hypotéky? Co je dobré znát, než navštívíte banku, nebo finančního poradce.

V následujících bodech je shrnuto to nejzákladnější.

BONITA

Spočítejte si váš průměrný měsíční příjem (pokud jste zaměstnanec) za 3 nebo 12 měsíců, popřípadě s sebou na schůzku vezměte dvě poslední daňová přiznání (pokud podnikáte). Zároveň si sepište seznam vašich závazků (spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty). Na základě těchto dat a na základě životního minima pro vaší rodinu se vypočítá vaše bonita vzhledem k vašemu investičnímu záměru.

REGISTRY

Registry se v bankovnictví myslí bankovní a nebankovní registry, kde jsou vedeny záznamy o úvěrových produktech. Pokud jste v minulosti své závazky nespláceli ideálně (občas jste se opozdili), může to být velký problém. Váš investiční záměr může na registrech rychle ztroskotat.

FIXACE

Fixace je doba, kdy je úroková sazba neměnná. Máte tedy jistotu stále stejné výši splátky.

LTV

LTV (Loan to value) je poměr výše hypotéky vůči hodny zástavy. Zástava je nemovitost, kterou dáváte bance do zástavy. Hodnotou zástavy se rozumí zástavní hodnota nemovitosti, kterou určuje odhadce banky.

ÚVĚROVÁ REZERVA

Pokud si chcete vzít hypotéku, je dobré si na účtu nechat takzvanou úvěrovou rezervu, což jsou peníze pro případ nenadálých výdajů a výpadku příjmů. Ideální je rezerva na 6 měsíců.

Poplatky

Hypotečního úvěru se můžou týkat poplatky za odhad, za zpracování hypotéky a čerpání úvěru na návrh na vklad. I tyto jednorázové poplatky je třeba započítat do porovnání, jaké náklady na první fixaci zaplatíte.

Toto je tedy základ pro alespoň částečnou orientaci v hypotečních úvěrech. Pokud budete chtít pomoci s řešením Vašeho případu, můžete se na mě obrátit.